سئوال های امتحانی کتاب بیداری اسلامی

سوالات کتاب «بیداری اسلامی»

  1.  با توجه به تعریف انقلاب  ارکان «انقلاب اسلامی» راتوضیح دهید تبیین نمایید و ربط و نسبت آن با مباحث «خدا در زندگی انسان»، «آزادی»، «عدالت»، «جهاد»، «امر به معروف»، «اسلام و مقتضیات  زمان» سیره نبوی منطق عملی، «اصل کیفیت استخدام وسیله» را تبیین نمایید. بعضی
  2. نقش «اسلامیت» و «جمهوریت» در نظام جمهوری اسلامی ایران چه می­باشد؟ چرا امام خمینی (ره) بر جمهوریت نظام اصرار داشتند؟ آیا عنوان «جمهوری اسلامی ایران» نمی­تواند شائبۀ الگوبرداری از نظام دموکراسی در غرب را بدنبال داشته باشد؟ رابطه میان «جمهوریت» و «عقلانیت» از دیدگاه اسلام چیست؟
  3. با توجه به عوامل چهارگانه (ماهیت، هدف، رهبری و آفات)، انقلاب اسلامی ایران را تحلیل نمایید.
  4. بیداری اسلامی، سه موج دارد، موج اول که همان نهضت­های صدسالۀ اخیر است که با رویکرد «اصلاحی» ایجاد گردید، موج دوم که در راس آن، انقلاب اسلامی ایران است، با رویکرد «انقلاب و جهاد» ایجاد شد و تداوم دارد و موج سوم که بارقه­هایی از آن در دو دهۀ اخیر، در کشورهای اسلامی در نقاط مختلف جهان از جمله الجزایر، مصر، بحرین، اردن و دیگر کشورها دیده می­شود، با رویکرد «مشارکت و جهاد» دنبال می­گردد. از دیدگاه شهید مطهری، این سه موج را آسیب­شناسی کنید.
  5.  شرایط موفقیت امام خمینی (ره) به عنوان بزرگ­ترین مصلح قرن اخیر را چه می­دانید؟
  6. در مکتب تشیع، دو مؤلفه «نهضت عاشورا» و «نهضت انتظار»، به عنوان مؤلفه­های اساسی ظلم­ستیزی و نهضت بیداری اسلامی قلمداد می­شود که در پرتو حکومت «ولی فقیه» عینیت می­یابد. از این منظر تفاوت میان حرکت­های انقلابی و اصلاحی شیعی با سایر مذاهب اسلامی را تحلیل نمایید.
  7. به نظر شما آسیب­ها و آفات انقلاب اسلامی در راستای تحقق بیداری اسلامی در جهان و ایجاد جریان­های اصلاحی و انقلابی در میان مسلمانان جهان چه بوده است؟
  8. ایده و طرح مورد نظر شما  برای اینکه هر یک از ما بتوانیم در هر جایگاهی که قرار داریم اعم از دانش­آموز، دانشجو، معلم، استاد دانشگاه، مهندس، پزشک، و فعال در عرصه رسانه،... در موج بیداری اسلامی سهیم بشویم، و بنا به تعبیر امام خمیتی (ره) از عهدۀ ایفای رسالت صادر کردن انقلاب اسلامی به جهان برآییم، چه می­باشد؟

*- سئوال کلاس: افاتی که شهید مطهری برای این انقلاب پیش بینی کردند را نام برده و با وضع موجود تطبیق نمایید—سه افت دیگر که انقلاب گرفتار انان است را با راه حل نام ببرید

/ 2 نظر / 360 بازدید
طرفدار اندیشه جویان

سلام. ببخشید شهید مطهری (ره) شخصیت برجسته ای بودند و امام(ره) ومقام معظم رهبری هم نظر ویژه روی آثار ایشان دارند ولی بنده چندین وچند ساله هروقت کتابی از ایشون رو تهیه کردم بخونم برام سنگین بود ومثل خیلی از کتابهای بزرگان روان نبود برای همین سریعا کنارش گذاشتم. وقتی کتابی را می خوانم بعدش می توانم خلاصه اش را برای دیگران نقل کنم ولی در مورد کتابهای ایشان حتی چند خطش سنگین است چه برسد بدانی از کجا شروع می شود وبه کجا ختم می شود. میشه راهنمایی کرده و راه حل بدهید.البته نمی توانم در کلاسها شرکت کنم ومی خواهم خودم مطالعه کنم.

طرفدار اندیشه جویان

سلام. راهنمایی نفرمودین .