سئوال های کتاب باز کتاب تربیت و رشد

سئوال های کتاب باز تربیت و رشد

(لطفا به 7 سئوال پاسخ دهید)

1-    تفاوت تربیت صنعتی با تربیت پرورشی و فطری را بیان نمایید.  پنج مصداق مشخص را در تربیت کودک انتخاب نموده، در مقایسه نظام تربیت صنعتی با نظام تربیت پرورشی، چگونگی تفاوت در رفتارتربیتی را در تفاوت نگرش نشان دهید.

2-    با توجه به تعریف علم مسموع و علم مطبوع، نظام آموزشی موجود را نقد نمایید. بنظر شما برگزاری کلاس های دروس یک مدرسه برای شکوفایی استعدادها چگونه باید باشد؟ به صورت مصداقی بیان بعضی از دروس را بفرمایید

3-    نقش ترس در تربیت چیست؟ آیا می توان از عامل خشونت در تربیت استفاده نمود؟ ربط این مساله را با نقش فهم مخاطب در دلیل تشویق و تنبیه مشخص نمایید.

2-    در حالی که موسیقی زیبایی طبیعی دارد چرا در اسلام مورد بی مهری می باشد؟ در مواجهه با موسیقی چه موضعی باید اتخاذ نمود

4-    آیا تربیت فن تشکیل عادت است و یا فن برهم زدن عادات است؟ نقش عادت در تربیت را تبیین نمایید.

3-    توضیح دهید در نگاه منتخب پرورشی، چگونه باید برای تربیت انسان وکودک چهار شرط شناخت استعدادها، آزادسازی، هدایت و ایجاد توازن و اعتدال بین آن ها وجود داشته باشد؟

4-    قران کریم درسوره واقعه می فرماید: أَفَرَأَیْتُمْ ما تَحْرُثُونَ(63) أَأَنْتُمْ تَزْرَعُونَهُ أَمْ نَحْنُ الزَّارِعُونَ  خداوند انسان را فقط حارث می داند یعنی فقط بذر را می کارد ولی رشد و رویش آن با خداوند است که زارع است بین کار یک مربی و معلم با کار یک کشاورز(حارث) مقایسه نمایید معلم و مربی در زمین اندیشه و روح چه باید بکند تا بذر معرفت و اخلاق جوانه بزند؟ چه دانش وچه مقدار و چه زمانی و... باید در سرزمین عقول بکارد و...؟

5-    تا می شود کودکان را نباید اسیر عادت های عرفیات زندگی ماشینی نمود که تماما عادات انفعالی و تحمیل از خارج از وجود طبیعی و فطری اوست راه حل مقابله با این عادات تحمیلی امروز در سه حیطه جسمی، عقلی و قلبی چه مواردی می تواند باشد

6-    با توجه به تعریف رشد، بین دو خانواده رشد یافته و غیر رشید در سه حیطه عقلی، قلبی و جسمانی را مقایسه نمایید.

7-    بر اساس مشارطه، مراقبه، محاسبه و معاقبه برنامه ای زمان بندی شده برای یک ماه را ارائه نمایید

8-  بیکاری در عین شغل و درآمد چگونه است؟ کار واقعی چیست؟ چگونه کار، عامل مهمی در تربیت است؟

9-  بر اساس ویژگی های نسل صالح، نسل امروز را در مزایا و عیوب اررزیابی نموده، راه حل رشد نسل را بیان نمایید

10- جایگاه و ضعیت قران کریم در بین دروس مدرسه و دانشگاه را به صورت عینی مشخص و ارزیابی وضع موجود را بفرمایید

 

 در آزمون الهی موفق و سربلند باشید

 

 

/ 3 نظر / 248 بازدید
/. نکته

سلام علیکم و رحمة الله با توجه به فرموده شهید مطهری : "ترس عامل رشد دادن و پرورش دادن استعدادهای عالی نیست" آیا این مسئله در ارتباط با "ترس از خدا" نیز صادق است؟ مناجات الخائفین امام سجاد علیه السلام چگونه قابل توجیه است؟

/. نکته

ذیل آیه 27 سوره ابراهیم در تفسیر المیزان اینطور بیان شده: خداى سبحان، بشر را بر فطرت توحيد آفريده است فطرتى سالم، كه مساله معرفت ربوبيت و خوبى تقوا و بدى كارهاى زشت را در آن به امانت گذارده ... پس اگر انسانها بر اساس همين فطرت سالم زندگى نموده، در نتيجه مشتاق معرفت، پروردگار خود و عمل صالح گشته، از فجور و عمل زشت نفرت بورزند، خداوند هدايتشان كرده و به آن معرفتى كه مى‏خواستند، خواهند رسيد. آیا با توجه به این معنا می توان گفت که ترس از خدا از آن جهت که سبب "بازداشتن" از استعدادهای دانی است، به موجب حفظ سلامت فطرت، رشد استعدادهای عالی را همراه خواهد داشت؟

مبینا.م

به نام خدا سلام علیکم.سخت درگیر بحث انتخاب رشته دبیرستان ام.به دلیل توانایی های درسی الحمدلله هیچ مشکلی برای انتخاب دانشگاه و رشته ای که بخواهم را ندارم ولی نیاز فعلی جامعه و انقلاب برای من یکی از ارکان اساسی ست.مخصوصا در مورد بحث زنان چون تاکیدات مقام معظم رهبری را شنیده ام علی رغم عدم علاقه ام به مطالعات اجتماعی به آن هم فکر کردم میخواستم باتوجه به دیدگاه خوب شما نظر حضرت عالی راهم بدانم.واینکه اولویت ها را مشخص کنید. ممنون می شوم اگر کمک کنید. موفق باشید