سوال های کتاب باز سیره معصومین(ع)

  ۱- ما به عنوان مسلمان واقعی باید جنگ طلب یا صلح طلب باشیم؟ بنا به تعبیری که به غلط در میان برخی از مسلمانان مصطلح شده است، ما باید روحیه «حسنی» و سازشکارانه داشته باشیم یا اینکه باید روحیه «حسینی» و انقلابی داشته باشیم، یا اینکه اصلا هر دو سیره درست است و ما مختاریم با توجه به روحیات خود یکی از آنها را انتخاب کنیم؟ چرا در میان ائمه رفتارهای گوناگون و گاه متعارضی می بینیم؟ در هنگام عمل به سیره ی ایشان وظیفه ی ما چیست؟

۲- اگر در مقابل ظلم باید قیام کرد و از هیچ خطری پروا نکرد پس چرا امام  صادق علیه السلام قیام نکرد بلکه در زندگی مطلقاَ راه تقیه پیش گرفت، و اگر باید تقیه کرد و وظیفه ی امام این است که به تعلیم و ارشاد و هدایت مردم بپردازند پس چرا امام حسین علیه السلام این کار را نکردند؟

۳- چرا امام صادق علیه السلام در موج براندازی بنی امیه در قیام های مردم شرکت نکردند و رهبری آنرا و به دنبالش حکومت را در دست نگرفتند تا زمام  تمام امور جامعه ی اسلامی را به عهده ایشان باشد و حکومت را به امامان پس از خود هم منتقل کنند؟ اوضاع اجتماعی زمان حضرت چگونه بود و با دوران امام حسین علیه السلام چه تفاوتی کرده بود؟ چرا بهترین کار راه اندازی حوزه درسی بود و اگر امام به جای برپایی کلاس درس و بحث قیام می کردند وضع چگونه می شد؟ چه عواملی باعث شده جو نشاط علمی در آن زمان پدید بیاید؟

۴- رویکرد یک مسلمان متدین  نسبت به مشارکت در امور سیاسی و پذیرش مناصب سیاسی چگونه باید باشد؟ آیا باید از امام حسین (ع) تبعیت نماییم که به هیچ وجه حاضر به مصالحه با حکومت ظلم و جور نشدند و از بیعت کردن با حکومت زمان خویش بشدت احتراز نمودند تا آنجا که یکی از عوامل قیام سید الشهدا، عدم بیعت با حکومت ظلم و جور می باشد یا اینکه باید مانند امام رضا (ع) که ولایتعهدی را پذیرفتند و وارد دستگاه حکومتی شدند، ما نیز در صورت مواجه شدن با اقبال از سوی دستگاه حکومتی ولو ظالم و ناحق، باید وارد عمل شویم؟

۵- چرا مامون امام را از مدینه برای ولایتعهدی به مرو آوردند؟ امام چگونه برنامه های دولت عباسی را برهم زد؟ بازی مامون و عکس العمل امام را تحلیل نمایید و نتیجه سیاست مامون و برنامه های امام  را ذکر نمایید.

/ 1 نظر / 252 بازدید
افزايش بازديد-کسب درامد

سلام وب جالبي داري و مطلب هاي خوبيه تو ميتوني با ثبت نام در سايت تکي کو"http://takico.ir" و از بخش کسب درامد با هر بازديد 100تومان کسب درامد کنيد شما با اين سايت مي توانيد روزانه 20 هزار تومان پول در بياوريد و با کسب امتياز براي وبلاگ خود نيز بازديد بفرستيد!!