سئوال های امتحانی سیره امیرالمومنین- کتاب باز- (انتخابات ریاست جمهوری)

بسم الله الرحمن الرحیم

سئوال های امتحانی کتاب سیره امیرالمومنین علیه السلام(بر اساس اقتضائات انتخابات ریاست جمهوری)- از بین سئوال های 1تا6 سه سئوال را انتخاب و از بین سئوال های 7 تا12نیز سه سئوال را برگزینید و پاسخ داده،به  سئوال  13 و 14 نیز پاسخ دهید

1-    رابطه بزرگی و بزرگواری روح با جاذبه و دافعه را تبیین نمایید؟( باید به نامزد ریاست جمهوری رای داد که انسان بزرگواری باشد، اگر نامزد ریاست جمهور بخواهد روح بزرگی داشته باشد، چگونگی جاذبه و دافعه اورا تعریف نمایید)

2-    مردم نسبت به جذب و دفع چهار گروه می شوند،آنان کدامند؟ چرا آنان که فقط اهل جذب هستند، نفاق دارند؟(تبلیغات و ویژگی نامزد ریاست جمهوری درموضع جذب و دفع که دارای روحیه نفاق می باشد، چگونه تبلیغاتی است؟)

3-    آیا انسان به هر میزان که جذب دارد باید دفع هم داشته باشد؟ جذب حداکثری و دفع حداقلی به چه معناست؟ ( یک نامزد ریاست جمهوری چه کسانی را باید جذب و چه کسانی را باید دفع کند؟آیا باید تبلیغات نامزدی باعث دفع افرادی از رای دادن به او بشود؟ سئوال از نامزد: شما به چه کسانی توصیه می کنید اصلا به شما رای ندهند؟چرا؟)

4-    اساس جذب، دو عامل  سنخیت و نیاز است، برای انتخاب و جذب دوست، همسر و همکار، تبیین نمایید این دو عامل چگونه نقش آفرینی می تواند بکند؟( یکی از راه های سه گانه شناخت هر فرد، اطرافیان جذب شده است. اطرافیان وتیم  نامزد ریاست جمهوری  بر اساس سنخیت و نیاز، چگونه راهنمای شناخت از او است؟

5-    با توجه به اینکه زیربنا و پایه اصلی شیعه محبت است، چگونه امیرالمومنین با آن قدرت شمشیر و دافعه قوی، مقیاس و میزانی  برای سنجش فطرت ها و سرشت ها است؟ چگونه علی علیه السلام ماندگار شد؟( چگونه یک نامزد می تواند در اوج محبت به مردم، دارای دافعه علوی هم باشد؟)

6-    عشق چیست؟ آیا عشق ولو مجازی می تواند مفید باشد؟اشکال و جواب بعضی از متشرعین به بعضی از حکما(بوعلی سینا و ملاصدرا) در مساله عشق چیست و آیا عشق قابل توصیه است؟نقش عشق به اولیاءالله چه نقشی در تربیت فرد و اجتماع  ایفاء می کند؟چگونه علی علیه السلام عشق ها رابرانگیخته و دل ها را به خود شیفته کرده است؟  ( نامزد ریاست جمهور راجع به عشق،محبت، دوستی ها و مهرورزی انسانی و حیوانی چه برنامه ای باید داشته باشد و جامعه را  به چه سمتی باید سوق دهد)

7-    علی علیه السلام  با سه گروه ناکثین، قاسطین و مارقین جنگیدند، ویژگی های این سه گروه چیست؟ در درون خود و در صحن اجتماع چگونه می توان با این سه خصلت مبارزهه کرد؟(سوال از نامزد:  برنامه مدون شما در مبارزه با روحیه ناکثین، قاسطین و مارقین در کشور چیست؟)

8-    ریشه پیدایش خوارج در جامعه اسلامی چگونه بود؟ در جامعه اسلامی ایران خوارج چگونه شکل می گیرد و را پیشگیری یا مقابله چیست؟(سئوال از نامزد: برنامه عملیاتی شما برای ارتقاء سطح رشد عقلی و بصیرت جامعه چیست؟)

9-    تفاوت دموکراسی علی علیه السلام  با دموکراسی خوارج  چگونه بود؟ چرا امیرالمومنین علیه السلام آن ها را این مقدار تحمل کرد؟ مخالفین ولایت و ولی فقیه را تا کجا می توانند آزادی عمل داشته باشند و تا کجا باید آنان را تحمل کرد؟( سئوال از نامزد:  مردم سالاری علوی و مردم سالاری خوارج از دیدگاه شما چگونه است و راه مبارزه شما با دموکراسی خوارج چیست؟)

10-سیاست قران به نیزه کردن چگونه سیاستی است؟ چرا مشکل ترین مبارزه، مبارزه با نفاق است؟  موثرترین راه مبارزه با فتنه نفاق چیست؟( سئوال از نامزد:  برنامه شما در رابطه با مبارزه با نفاق چیست؟)

11-چرا امیرالمومنین علیه السلام حکمیت پذیرفتند؟ اگر پذیرش حکمیت اشکال نداشت،چرا نتیجه آن را نپیذیرفتند؟ آیا فقط اگر نتیجه  به نفع حضرت بود آن را می پذیرفتند؟ چرا استغفار تحمیلی مورد درخواست خوارج را مانند حکمیت نپذیرفتند؟ خطای اصلی و مهم خوارج در این ماجرا، چه بود؟( سئوال از نامزد: چقدر به نظر جمعی و حکمیت اعتقاد دارید، اگر در مشکلات و تعامل با قوا دچار مشکل شدید آیا حکمیت و نظر شوراها را می پذیرید و یا فقط در صورتی که نتیجه جلسه به نفع شما باشد آن را عملی می کنید؟در چه صورتی نبایدنظر جمعی را قبول  کنید؟)

12-انعطاف ناپذیری در اجرای عدالت ، صراحت و صداقت در سیاست و مشکل سه مشکل اصلی امیرالمومنین علیه السلام  با جامعه آن زمان بود؟(آیا  نامزد ریاست جمهوری انعطاف ناپذیری در اجرای عدالت دارد؟آیا صراحت و صداقت در سیاست دارد؟ آیا از جهل و تعصب مردم سود می جوید و با مزاج گویی دنبال رای بالاتر است؟)

13-کلیه مطالب جالب این کتاب که قابلیت ارسال پیامک یا دیوار نویسی یا نصب در مترو ،اتوبوس هاو... را دارد، با ذکر عنوان مبحث و شماره صفحه بنویسید

14-از تمام مباحث کتاب سئوال انگیزشی طرح نمایید( سئوال انگیزشی سئوال های پر محتوایی است که مخاطب را بر می انگیزاند تا جواب آن را از کتاب بجوید).

*تحقیق اضافه: شما فرضا به عنوان مسئول طرح سئوال از نامزد های ریاست جمهوری ، از یک و یا چندکتاب دیگر شهید مطهری به عنوان مبانی فکری نظام جمهوری اسلامی، به همین شکل، طرح سئوال نمایید

دربهره گیری از ماه رجب موفق باشید

7 /3/  92  

/ 5 نظر / 165 بازدید
/.

سلام علیکم و رحمة الله با تشکر از سؤالات جذابی که مطرح کردید. لطفا منظور از جذب حداکثری و دفع حداقلی را بفرمائید.

/.

ضمن عرض سلام و آرزوی قبولی طاعات 1. در بیان "روح امر به معروف و نهی از منکر" جمله زیر رسا هست ؟ "به هر وسیله و هر طریق باید کاری کرد که معروف تقویت و منکر ریشه کن شود" لطفا توضیحات لازم را بفرمائید 2. آیا نماد می تواند شعار قرار گیرد؟ برای مثال در خوشنویسی علامت نقطه و خط /. به جای بسم الله الرحمن الرحیم مورد استفاده قرار می گیرد. آیا این نماد قابلیت قرار گرفتن در جایگاه شعار را دارد؟ 3. روح = فطرت + غریزه ؟ 4. جسم هم جزو خود دانی محسوب می شود؟ 5. در حال حاضر اعطای مدرک سطح یک توسط دبیرخانه مرکزی انجام می شود؟

/.

با تشکر در صورت امکان اگر فرصت داشتید راجع به سئوال سوم توضیح بیشتری بفرمائید یا منبعی معرفی نمائید. این سئوال را از استاد بزرگوار آقای صحرایی پرسیده بودم که اینطور جواب دادند و چون قادر به جمع بندی با سئوال چهارم نبودم مجدد پرسیدم...

/.

اگر در تعریف خود دانی گفته شود "آنچه وجه مشترک انسان و حیوان است" جسم خود دانی است ولی اگر در تعریف خود دانی گفته شود "آنچه انسان را به سمت پستی می کشاند" شاید نتوان جسم را خود دانی دانست چون در واقع این غرائز هستند که انسان را به سمت پستی می کشانند و جسم وسیله است ؟

/. التماس دعا

سلام علیکم اشتیاق به زودتر از دنیا رفتن خوب است یا بد؟ متشکرم