سئوال های کتاب باز اسلام و ملی گرایی

آزمون کتاب «اسلام و ملی­گرایی»

 

 

 1. در برنامه­ریزی­های کلان فرهنگی در جمهوری اسلامی ایران، چرا باید از هر دو جنبه «اسلامیت» و «ایرانیت» نهایت بهره­برداری را نمود؟ چگونه باید  میان دو عامل مذکور، توازن و تعادل برقرار نمود؟
 2. در دهه­های اخیر، شاهد آن هستیم که گروه­هایی از مسلمانان تحت عناوینی نظیر «طالبان» و «داعش»،  اصول انسانی را رعایت نمی­کنند، و به اسم اسلام، برده می­گیرند، سر می­برند، جهاد نکاح می­کنند و صدها جنایت دیگر مرتکب می­شوند، آیا وقت آن نرسیده است که با اتکا به فرهنگ و تمدن غنی خود، مرز «ایرانیّت» و «عربیّت» را برای جهانیان شفاف نماییم؟
 3. شبهۀ بی­اساس دانستن «مذهب شیعه» از سوی چه گروه­هایی با چه مبنایی مطرح می­باشد؟ پاسخ آنها را بیان نمایید.
 4. عملکرد اعراب مسلمان در حمله به ایران، تا چه میزان با رویکرد اسلام به «آزادی عقیده و اندیشه» افراد، تطابق داشت؟
 5.  خدمات اسلام به ایران را از منظر تحولات فردی، خانوادگی و اجتماعی تبیین نمایید. 
 6. مردم ایران در دو وضعیت: قبل از حمله اعراب مسلمان و پس ازآن، چگونه از منظر «رشد اسلامی» تحلیل می­شوند؟ آیا جامعه ایران، در این دو برهه تاریخی «جامعه رشید»­ی بوده است یا خیر؟ چرا؟
 7. شایعه «کتابسوزی توسط مسلمانان هنگام حمله به ایران»، از سوی چه کسانی، چه وقت و به چه دلیل مطرح شده است؟ پاسخ به شبهه مذکور را از منظر جایگاه «عقل و علم» در اسلام تبیین نمایید.
 8. علل و ریشه­های برخی از تحریف­هایی که قرن­ها در تاریخ اسلام،  نهادینه شده است را تحلیل و بررسی نمایید.

 

 • اگر ایرانیان با زور شمشیر درحمله اعراب به ایران، مسلمان شدند این دین اجباری چه ارزشی دارد؟ آیا می توان به دین اسلام در ایران  افتخار نمود؟
 • علت شکست امپراتوری بزرگ ایران از اعراب مسلمان چه  بود؟ وضعیت ایران را در ان زمان  از جهت دین و وضعیت اجتماعی توصیف نمایید ؟ پیروزی مسلمانان مهمترین لطمه را به چه ایینی زد و چرا؟
 •  ایرانی بودن به چیست؟ ملاک های رایج را برشمرید و بنویسید کدام یک از این شاخص ها می تواند  مشخصه ایرانی بودن باشد؟ افتخار ایرانی بودن  و ملاک افتخار یک ملت بر دیگران چیست؟
 • بر اساس انسان شناسی اسلامی و رابطه خود عالی و دانی  رویکرد صحیح در سیاستگذاری به مساله ملی گرایی چگونه باشد؟ آیا ممکن است تاکید بر ملی گرایی باعث تجزیه و تشتت در کشور شود؟
 • بین حمله مسلمانان به ایران و حمله مغولان به ایران مقایسه و تفاوت در نتایج انان را تبیین نمایید
 • در مواجهه با ورود لغات غیر ایرانی(عربی، انگلیسی، فرانسه و...) در زبان فارسی چه رویکردی باید اتخاذ کرد؟آیا باید از زبان فارسی صیانت کرد؟ چرا و چگونه؟
 • سئوال اضافه:  مقاله اقای دکتر اسلامی ندوشن با عنوان هویت ایرانی را بر اساس کتاب اسلام و ملی گرایی نقد نمایید

 

 

/ 1 نظر / 220 بازدید
رضا

سلام علیکم آیا موسسه نیاز به همکاری در آثار امام و...ندارد؟