مقدمه کتاب جمال السالکین

مقدمه

خدای متعال را سپاسگزارم که توفیق داد سرانجام مجموعه­ای از سیر زندگی و سیره عملی مرحوم آیا سیدجمال­الدین گلپایگانی را در کتاب جمال­السالکین جمع­آوری و به همه دوست­داران عرصه معرفت الهی تقدیم نمایم.

در رابطه با تألیف این کتاب چند نکته را به اختصار توضیح می­دهم:

1- از مهم­ترین انگیزه‌های تألیف این کتاب، فرمایش مرحوم آیت­الله بهجت رحمة الله بود که ایشان دستور به مکتوب­کردن مطالب آقای سیدجمال‌الدین فرمودند. شرح ماجرا از این قرار است که: زمانی که ...................................................................................2- در بسیاری از کتاب­هایی که به سرگذشت بزرگان پرداخته شده است، صرفاً به این مسأله اکتفا شده است که خاطره و قصه­ای عجیب و جذاب بیان گردد. در این مجموعه سعی شده است حتی­المقدور بیان مسائل به­گونه­ای باشد که مخاطب خود را در مقابل این سؤال قرار دهدکه با دانستن این ماجرا ، وظیفه او چیست و  چه باید بکند؟ و جواب و راهکاری  برای درس­آموزی و عبرت­گیری بیان گردد. البته از آنجا که بیان همه مطالب به این شکل، فرصت و زمان زیادی را طلب می­نماید تا جایی که فرصت اقتضا داشت به این مهم توجه شده است که ان­شاءالله در ادامه راه می­توان این هدف را بیشتر تأمین نمود.

3- در بعضی موارد شنیدن و خواندن مطالبی ممکن است در ذهن بعضی از مخاطبین این خلجان و شبهه ذهنی را ایجاد نماید که آیا واقعاً این مسائل خارق­العاده می­تواند راست باشد؟ برای آرامش­بخشی ذهنی لازم بود موارد مشابه از شرح حال دیگر بزرگان ارائه تا خلجان فکری بر اثر تواتر موارد، زدوده شود یا در بعضی موارد لازم بود توجیه عقلانی مطالب ذکر گردد که در موارد قابل توجهی به این مسأله پرداخته شده است.

4- در مواردی که ممکن است سؤال­های دیگری متناسب با بحث ایجاد شود حتی‌المقدور به سؤال و جواب­های لازم پرداخته شده و  در قالب نکاتی بیان شده‌است.

5- با توجه به اختلاف در اقسام نقل قول­ها و نگارش­های موجود با حفظ امانت در محتوا، ویراستاری لازم صورت پذیرفته است.

6- انتساب فامیلی به مرحوم آقا سیدجمال جز شرمندگی و احساس خجلت از فاصله ایجاد شده، هیچ چیزی برای مؤلف ندارد، این احساس خصوصاً در زمان نگارش مطالب بیش از پیش بروز و ظهور داشت.

7- در این مجموعه‌ با توجه به کثرت نظرات و نقل قول­ها تلاش بسیاری صورت گرفت تا متقن ترین گفتار ارائه گردد ولی یقیناً نقاط ضعف و اشکالاتی وجود دارد که نیاز به نظرات اصلاحی دارد و این مهم با دریافت نظرات تکمیلی حاصل می گردد لذا از همه سروران گرامی خواهشمند است نگارنده را از نظرات اصلاحی و تکمیلی خود بهره­مند فرموده که بسیار سپاسگزار و ممنون خواهم شد.

ان­شاءالله با مطالعه این کتاب و تصمیم به برداشتن قدم خیر و یا دعای مخاطب ، ثواب و توشه­ای نصیب ما خواهد شد و روح پرفتوح مرحوم آقا سیدجمال­ بیش از پیش از خیرات و هدیه ­های مخاطبین بهره­مند خواهند گردید. هم اکنون ایشان از بعضی از افرادی که برایشان هدیه های معنوی می فرستند، پذیرایی می فرماید

در پایان از روح بلند آن مرحوم در قصور و تقصیرهایی که در معرفی ایشان شده است پوزش طلبیده امید است که از سعه وجودی و روحی ایشان ما نیز مشمول عنایت خاص قرار گیریم.

 

                                                            والسلام علیکم

                                    سید محمد صالح هاشمی گلپایگانی [1]ـ اسفند 1390

فهرست مطالب

فهرست مطالب... ‌ز

مقدمه. 1

تولد. 5

نسب... 5

زادگاه 9

پدر و سلامت پیکر. 12

دانیال نبی7 و سلامت جسد مطهر. 13

جسد مطهر حیقوق نبی7در تویسرکان.. 14

صد پیکر سالم در کاشان.. 15

خون تازه جناب حر (رضوان‌الله‌علیه) 16

سلامت اجساد مطهره همجوار حضرت معصومه (سلام‍الله‍علیها) 16

پیکر سالم علمای ربانی.. 16

دوران کودکی و خانواده 18

اصفهان.. 21

مشاهده ملائکه عذاب.. 23

آقا شیخ ملامحمد کاشی.. 25

ذکرسبوح قدوس در و دیوار 26

طلبه بهایی.. 27

خبر از امر مخفی.. 28

...............................

..............................ضمیمه. 219

اجازه اجتهاد و روایت مرحوم آیت‍الله العظمی میرزا حسین نائینیره 219


[1] -hashemi4693@gmal.com

/ 1 نظر / 118 بازدید
صالح

سلام دوست خوبم انصافا که وب خوبی داری من برات یه پیشنهاد دارم من یه سیستمی دارم که بهش میگن لینک باکس تو میتونی بری توش عضو بشی و روزی دو لینک ارسال کنی یا یه بار برای همیشه لینک ارسال کنی برا عضویت باید کدی که اخرش هست رو تو وبلاگت بزاری با این کار بازدیدت دوبرابر میشه تو چهارصد و پنجاه موتور جستجوی معروف از جمله گوگل و یاهو و بینگ عضو میشی پیجرنکت و رتبه الکسات هم بالا میره تازه کلی بازدید کننده هم به لینک هات میان انصافا می ارزه اگه میخوای پیشرفت کنی بهت پیشنهاد میکنم بیای تو این سیستم عضو شی منتظرت هستم برات ارزوی موفقیت میکنم صالح.گوگل لینک http://google-link.rzb.ir @};-@};-@};-@};-@};-@};-