سئوال های امتحانی کتاب باز کتاب نهضت حسینی

بسم الله الرحمن الرحیم

سئوال های کتاب باز نهضت حسینی

 سئوال های1-5-10-12-15-16-17 حتما پاسخ داده و به سه سئوال دیگر به صورت اختیاری پاسخ دهید(جمعا10سئوال)

1-    چهار عامل فنای ملت ها را از دیدگاه قران کریم بیان و وضعیت موجود جمهوری اسلامی ایران را بر اساس این چهار عامل ارزیابی نموده، راه حل خویش را برای وضعیت مطلوب و استمرار  انقلاب اسلامی ارائه دهید.

2-    موج زنده چگونه موجی است ؟ چرا  نهضت امام حسین علیه السلام زنده، مواج و گسترش پیدا نموده است؟ علت ماندگاری نهضت حسینی را تببیین نمایید.

3-    سیرجریان نفاق را از زمان پیامبر، خلفا، امیرالمومنین و امام حسن تا زمان  معاویه  و یزید بررسی نموده،  نقش آن را درجریان کربلا تبیین و در این شرایط بصیرت حسینی را تحلیل نمایید با جامعه کنونی مقایسه نمایید

4-    برای شناخت نهضت حسینی، ماهیت قیام حسینی را بر اساس علل اربعه تحلیل و نتیجه گیری نمایید.

5-    چگونه نهضت کربلا در حیطه عقلانیت با توجه به عملیات در سه محور جهان اسلام( با هجرت و جهاد و اسارت)، الگوی برنامه ریزی عقلانی است؟ چگونه در محور قلب و عاطفه الگو و سرآمد همه عشاق شد ؟ چگونه اوج عقلانیت و عاطفه قلبی تبدیل به برترین و کامل ترین رفتارحماسی و مدبرانه ترین درس آموزی گردید؟

6-    سه عامل تشکیل دهنده نهضت حسینی را نام برده ارزش و نقش هریک را در این قیام تبیین نمایید. اشتباه نویسنده کتاب شهید جاوید چه بود . نقش چنین ارزشگذاری در برداشت از عوامل تشکیل دهنده را برای ارائه صحیح این نهضت برای نسل جوان چیست؟

7-    حماسه و اهمیت آن چیست؟ تربیت کودک و جامعه بر اساس تربیت روحیه حماسی چگونه تربیتی است؟

8-    در پرداختن به دوچهره سیاه وسفید کربلا چه سیاستی را برای هیات ها و مراسم عزاداری بایدتبیین نمود؟ همراهی حماسه با مرثیه به چه شکل باید باشد؟

9-    در حالی که مسیحیان به زعم خود برای شهادت حضرت مسیح جشن مگیرند و شادمانی می کنند، چرا شیعان برای شهادت امام حسین به ماتم و عزاداری می پردازند؟ آیا بهتر نیست شیعیان هم برای این اقدام مهم سید الشهداء و این شهادت افتخار آمیز جشن بگیرند؟

10-آیا ممکن است افرادی خالصانه برای امام حسین عزاداری کنند ولی آنها جانی بوده و عزاداری آنها برعلیه امام حسین و به نفع یزید باشد؟ چگونه؟

11-بزرگی و بزرگواری روح را با حماسه و حماسه مقدس مقایسه و رابطه آن را مشخص نمایید؟

12-چرا مساله حماسه حسینی باعث ایجاد شخصیت در فرد و اجتماع می شود؟ مساله فتنه88 را از جنبه احساس شخصیت و بی شخصیتی  اجتماعی جامعه و جوانان تحلیل نمایید

13-دو رکن شهادت را نام برده ، بفرمایید چرا شهدا بالاترین ارزش را به خود می دهند؟ چرا اسلام در حالی که برای گریه در وفات اموات معمولی روی خوشی نشان نمی دهد ولی گریه برشهید را می ستاید؟

14-اهمیت شعار و شعایر اسلامی چیست؟ در تربیت کودک جایگاه شعار را تبیین نمایید.

15-علاوه بر تحاریف لفظی و معنوی، تحریف های تاریخی ، عقلی و هدفی را توضیح داده و بنویسید در مقابل هریک چه موضعی باید اتخاذ نمود؟

16-یک سئوال مهم مانند سئوال های بالا از کتاب  نهضت حسینی طرح نمایید.

17-چه جملات زیبا و مهمی از کتاب می توانید استخراج نمایید که قابلیت تابلو شدن در معابر عمومی را داشته باشد؟

موفق باشید20آذر92

/ 3 نظر / 184 بازدید
محمد

هو سلام علیکم استاد! چقدر خوب می شد توی این صفحه دیدگاه های سیاسی ونوشته ها تون رو هم میخوندیم...

دانشجو

سلام استاد گرامی می بخشید! می خواستم بپرسم آیا شهید مطهری ره در خصوص "حکمرانی جهانی" نیز نظری داشته اند؟ بعبارت دیگر می خواهم بدانم ایشان در خصوص جهانی شدن و مشارکت اسلام در حل و فصل مسائل و مشکلات جهانی هم نظری نوشته اند؟ باتشکر

/.

سلام علیکم و رحمة الله استاد بزرگوار با مشورتی که بین مربیان صورت گرفته احساس می کنیم کتاب خدا در زندگی انسان به عنوان سومین کتاب دوره سنگین بوده و ریزش اعضاء را از ابتدای کار، زیاد می کند. اگر تصمیم به تاخیر این کتاب باشد، شما به عنوان چندمین کتاب دوره در سیر، پیشنهاد می کنید؟