انتشار کتاب مهدویت

با توجه گستردگی مباحث مهدویت که بعضی در عین ظاهر انقلابی انحرافی هستند کتاب مهدویت ار آثار استاد شهید مرتضی مطهری توسط دبیرخانه بینش مطهر تهیه وتنظیم شد(تلفن021-22238049) مقدمه این کتاب به شرح زیر می باشد:

-کتاب مهدویت

پس از حمد و تسبیح خدای تعالی، سلام و درود خویش را به روان پاک استاد شهید مرتضی مطهری نثار می‌داریم که با شعاع فروزان خود، مردگان را حیات بخشید و به ظلمت‌ها نور افشاند، معلم شهیدی که پس از گذشت چند دهه از شهادتشان آثار و مآثر باقیمانده از ایشان همچنان از طراوت و سرزندگی خاصی برخوردار بوده، جوابگوی مسائل و نیازهای فکری جامعه می‌باشد. از این رو ولی معظم فقیه آثار ایشان را به عنوان مبنای فکری نظام جمهوری اسلامی معرفی نموده است.

در طول سالیان پس از شهادت ایشان در تنظیم و چاپ آثار استاد، زحمات زیادی صورت پذیرفته که جای تقدیر و تشکر دارد، اما با توجه به تجربه مستمر طرح مطالعاتی آثار شهید مطهری و بازخورد نظرات مخاطبین و اندیشه جویان، لزوم بازنگری در نحوه چینش مطالب استاد، مشهود می­باشد؛ بنا به ضرورت فوق دبیرخانه بینش مطهر، اقدام به بازنگری و بازسازی آثار ایشان نموده است.

ضرورت بحث

موضوع مهدویت و مسائل مربوط به قیام امام زمان - عجل الله تعالی فرجه الشریف- خصوصا وضعیت آینده جهان، در حال حاضر از مهم­ترین دغدغه­های نه تنها جهان اسلام بلکه بشریت است. آنچه که قبل ازمقابله با تلاش­های دنیای مادیِ مسیحی _ یهودی در تفسیر دلخواه از آخرالزمان ضروری است، لزوم تبیین عالمانه و منطقی مبتنی بر مبانی مستحکم قرآنی و روایی با فهم دقیق عالمی ربانی همچون استاد شهید مرتضی مطهری از اندیشه راهگشا و امیدوارکننده مهدویت واقعی است. بدون چنین تبیینی، ابتلا به انحراف و کجروی­های جاهلانه نتیجه کار کسانی است که در این وادی ورود پیدا می­کنند. بعضی از جریان­های منحرف با تبیین غلط از مهدویت، انتظار را به معنای واکشیدن و واگذار کردن امور تا وقت ظهور معرفی می­نمایند. بعضی همان راه را با دلسوزی و احساسات دشمن­ستیزانه با رنگ و بوی انقلابی­گری پی می­گیرند. آنان مساله مهدویت را با همه عظمت و شکوهی که دارد، در سرحد یهودشناسی، تقلیل داده و تحقیر می­کنند و به خیالِ رمزگشایی از تاریخ جهان، مردم ساده­دل را به مسائل جذاب، ولی بی­ریشه مشغول می­سازند. آنان در بسیاری موارد بر اساس ذهنیت­های پیش­ساخته خود، نقل­های تاریخی را به هم چسبانده با تاریخ­سازی، اداره همه جهان را بر مدار نقشه­های پیچیده، در سیطره نفوذ و قدرت یهود تصور کرده و همه­جا را مملو از نمادهای شیطان و اهریمن معرفی می­کنند. نتیجه این می­شود که به جای ایجاد روحیه جهادگرانه که مقرون به اطمینان از نابودی باطل است، فضای ناامنی روانی که همان خواسته دشمن است، خواسته یا ناخواسته ترویج می­دهند. آنان تا جایی که بتوانند به بزرگنمایی قدرت یهود می­پردازند، تا اینکه برای قیام حضرت، ماهیت انفجاری را تثبیت نمایند. این طرز تفکر برای حاکمیت باطل - لااقل تا ظهور امام زمان- اصالت و استمرار قائل است که چنین بینشی ناخودآگاه به دام ثنویت در ربوبیت عالم منجر می­شود.

در میان انبوه شبهه­ها و تفسیرهای اشتباه از مهدویت که عمدتا به­ نام دین صورت می­گیرد، پرداختن به مبانی استاد دین­شناسی چون شهید مطهری بسیار لازم و ضروری است تا معیار و محکی مطمئن برای بهادادن یا کنارگذاشتن جریان­های مهدویت باشد.

بر اساس مبانی اصیل استاد شهید، قیام و انقلاب مهدی موعود، یک انقلاب انفجاری نیست، بلکه در ذیل ربوبیت الهی، بر اثرنقش آفرینی انبیاء عظام و ائمه اطهار علیهم السلام، بشریت که دارای فطرت حقیقت جوست در سیر تکامل اجتماعی کلی به نقطه­ای خواهد رسید که در آخرین حلقه تکامل، ظهور عدل­گسترجهانی را تمنا می کند.

 از دیدگاه استاد شهید مطهری، «قرآن این منطق را قبول ندارد که جریان تاریخ را زور گردانده و خدعه حرکت داده و ظلمت چرخانده است. اصلا از نظر منطق قرآن امکان ندارد که در مجموع جامعه بشریت، غلبه با شر و فساد و ظلم باشد و در عین حال جامعه باقی بماند.» «در نظام هستی، خیر غالب است، حق اصیل است و باطل هم اگر پیدا شد محکوم و غیر اصیل و نابود شدنی است» درجهان­بینی توحیدی همه هیمنه یهود و غرب با تمام قدرت و خدعه­ای که به­کار می­برند، به منزله همان بیت عنکبوت، سست و آسیب­پذیر است که در هر زمانی و  به دست هر ملت اهل حقی امکان نابودی دارد.

با توجه به  ضرورت طرح مباحث شهید مطهری در خصوص مساله مهدویت، مباحث مختلف شهید مطهری در سیر منطقی مطالعاتی چینش شده که تحت عنوان کتاب مهدویت تقدیم می شود

ویژگی کتاب مهدویت

1-      این کتاب شامل هفت مبحث با عناوین حقّ و باطل‏، تکامل اجتماعى انسان در تاریخ، دیدگاه­هاى مختلف درباره‏ آینده بشر، عدل موعود، امدادهاى غیبى در زندگى بشر، ایمان به غیب و قیام و انقلاب مهدى علیه‏السلام‏ می­باشد.

2-      بحث اول این کتاب مربوط به بنای نظام عالم خلقت است که بر اساس حق استوار شده است. در نظام توحیدی  باطل همیشه طفیلی حق بوده و در عین نمود و بروز پر هیاهو و چشم پر کن، فاقد استمرار و ماندگاری است  و پیروزی نهایی با حق خواهد بود.

3-      در مبحث دوم، به تبیین این مساله اساسی پرداخته شده است که حرکت جامعه بر اساس برآیندی تکاملی، رو به رشد است.دراین قسمت ، نظر مکاتب و دیدگاه­های مختلف درباره آینده بشر در این رابطه بررسی شده و به عنوان فصل الخطاب این نظریه‌ها، نظر اسلام ذکر شده است که تکامل انسان و حرکتش به سوی ظهور نیز مطرح می باشد.

4-در ادامه دو مبحث امدادهای غیبی و ایمان به غیب به بررسی معنی غیب، فواید ایمان به غیب، راه‌های دستیابی به آن و امدادهای غیبی که از مصادیق بارز آن ظهور منجی بشریت  می­باشد، پرداخته شده است.

4-      در فصل عدل موعود، شهید مطهری این مساله را پاسخ می‌دهد که اولا عدل به چه معناست و اینکه آیا عدل امری فطری است و آیا بالاخره عدلی که دلیل بعثت انبیا است متحقق می‌شود؟ و در بخش مربوط به مهدی موعود آیات و احادیث مهدویت بررسی شده و به سابقه تاریخی مهدویت و حضرت مهدی نیز اشاره شده است.

5-      در مبحث آخر با عنوان قیام و انقلاب مهدی- عجل الله تعالی فرجه الشریف- نیز با توجه به وجود نظریه‌های مختلف درباره آینده بشر، به بررسی مهم­ترین آنها پرداخته شده است؛ ضمن اینکه به انواع انتظار و وفایده‌های انتظار صحیح نیز اشاره شده است.

6-      سیر منطقی مباحث در این کتاب، با مساله حق و باطل شروع و سپس به مساله تکامل اجتماعی عنایت شده است. در سیر تکاملی مبتنی بر حق، مساله امدادهای غیبی که محور تکامل ربوبی است و تبلور کامل آن، ظهور حضرت حجت بر محوریت عدالت می­باشد به عنوان عدل موعود، مورد توجه قرار گرفته است و در نهایت قیام و انقلاب حضرت مهدی خصوصا انتظار سازنده و مخرب در این قیام بیان شده است.

7-      از ارکان سیره­شناسی و منطق مهدویت، دو مساله مهم حق و باطل و تکامل اجتماعی مطرح است که شاید بعضی از قسمت­های این مباحث مقداری سنگین به نظر بیاید، ولی با توجه به اهمیت مساله، این سختی مطالب برای مخاطب سطح یک، إن شاء الله قابل توجیه خواهد بود. در این کتاب، در مبحث تکامل اجتماعی، نظرات و دید گاه های مکاتب مختلف و همچنین درمبحث قیام و انقلاب حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف قسمت مربوط به نظر ابزاری یا دیالکتیکی تا اول نظر فطری یا انسانی جزء مقرری مورد تاکید برای مطالعه نمی باشد هرچند که مربی و استاد می بایست اجمالا  مطاللب را توضیح دهد .

8-      با توجه به اینکه شهید مطهری بسیاری از سخنرانی‌های و نوشته‌های خویش را در مقاطع زمانی مختلف و در مکان‌های متفاوت ایراد فرموده و نوشته است، لذا طبیعی است که بعضی از مطالب تکراری باشد که برای جلوگیری از ملالت مخاطب از مطالعه تکراری، متن های تکراری در {{...}} و مطالب تکراری محتوایی در *{...}*  قرا گرفته است که می­تواند برای مطالعه بیشتر توصیه ‌شود.

9-       یکی از مشکلات مخاطبین آثار شهید مطهری، بعضا مواجهه با واژه‌ها و مفاهیمی است که اندیشه­جو احساس می­کند معانی آنها را نمی­داند؛ بدین سبب ممکن است تصور ‌شود مطالب استاد را متوجه نشده‌ و به تصور سختی متن، ادامه مطالعه را رها نماید. برای رفع این مشکل، به توضیح واژه‌هایی که احیانا برای مخاطب دشوار است، در پاورقی با علامت * پرداخته شده است.

10-    برای ورود موثر به آثار شهید مطهری لازم است این مباحث در یک سیر منطقی مطالعاتی مورد مطالعه قرار گیرد. بدین منظور چگونگی مطالعه برنامه­ریزی شده در سیر آسان به مشکل و چیستی طرح مطالعاتی آثار شهید مطهری در «کتاب بینش مطهر» مندرج است.

11-   مطالب کتاب «مهدویت» در شش کتاب از کتاب های انتشارات صدرا موجود می­باشد که عبارت­اند از:

حق و باطل، تکامل اجتماعی، امدادهای غیبی در زندگی بشر، سیری در سیره ائمه اطهار، قیام و انقلاب مهدی و یادداشت­ها.

12-کتاب «مهدویت»، آخرین کتاب از مباحث سیره شناسی و یازدهمین کتاب از کتب سطح یک در سیر مطالعاتی آثار شهید مطهری است.

* ترتیب کتاب‌های سطح یک سیر مطالعاتی آثار شهید مطهری در طرح بینش مطهر به شرح زیر می‌باشد:

1- بینش مطهر؛ 2- آزادی انسان؛ 3- آزادی بندگی، هدف زندگی؛ 4- سیره نبوی؛ 5- تبلیغ؛ 6- مسأله نفاق؛  7- سیره امیرالمؤمنین(علیه­السلام)؛ 8- نهضت حسینی؛ 9- امر به معروف و نهی از منکر؛ 10- سیره معصومین(علیهم­السلام)؛ 11- مهدویت 12- تربیت و رشد اسلامی؛ 13- عقل و علم؛ 14- عدالت؛ 15- حقوق زن و مرد از دیدگاه اسلام ج 1 (مبانی)، 16- حقوق زن و مرد از دیدگاه اسلام ج 2 (قوانین)، 17- حقوق زن و مرد از دیدگاه اسلام ج 3 (قوانین)، 18- حقوق زن و مرد از دیدگاه اسلام ج 4 (اخلاق جنسی)،  19- حقوق زن و مرد از دیدگاه اسلام ج 5 (حجاب)

 

در پایان با توجه به اینکه ممکن است در چینش مطالب کتاب، بتوان با نظم و ترتیب‌بندی بهتر، نتیجه مناسب‌تری از مباحث استاد مطهری برای مخاطبین این اندیشه‌های بلند حاصل گردد، از مخاطبین و اندیشه‌جویان این آثار گران‌سنگ متواضعانه درخواست می‌گردد، ما را از راهنمایی‌های ارزشمند خود بهره‌مند فرمایند.

و من‌الله‌التوفیق

دبیرخانه بینش مطهر

سید محمدصالح هاشمی گلپایگانی

 

/ 1 نظر / 57 بازدید
میلاد

بزرگترین دانلودکده افتتاح شد. هر آنچه شما بخواهید ما در اختیارتان خواهیم گذاشت. فقط کافیست هر چه میخواهید فقط به ما بگویید تا در کوتاهترین زمان بدان دست یابید. بروزترین وبلاگ که حتی از سایتهای بزرگ هم بروزتر است را به شما معرفی میکنم. از شما دعوت می شود که از این وب دیدن کنید و لذت واقعی اینترنت را لمس کنید. تمام اطلاعاتی که در سراسر اینترنت بدنبال آن هستید در این وب وجود دارد. تمام اطلاعات شامل : نرم افزار,آهنگ,عکس,جدیدترین اخبار تکنولوژی و پزشکی,جدیدترین ترفندهای ویندوز و اینترنت,و هزاران چیز دیگر. اگر وارد این وب شدید و چیزی که خواستید را پیدا نکردید کافیست مشخصاتش رو در انجمن بذارید تا در عرض کمتر از 24 ساعت درخواست شما اجرا شود. دیگر نیازی که وقت خود را صرف سرچ کردن در سایتهای مختلف کنید. کافیست فقط به ایموسافت بیایید تا هر آنچه نیاز دارید را به راحتی بدست آورید. منتظر دیدار و نظرات شما هستیم. و همینطور منتظر سفارش های شما. از بزرگترین دانلودکده بلاگ وب دیدن کنید. ایموسافت نه با یک آدرس بلکه با 5 آدرس چشم انتظار شماست. چشم به راه شما هستیم. با تشکر/گروه ایموسافت